Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij
Kalendarz
Dziś jest Środa 22 maja 2019 roku Julii, Heleny Odwiedziło nas: 8203541 internautów
word słupsk
word słupsk word słupsk word słupsk
Menu przy wyszukiwarce
Wyszukiwarka
Sonda
Odpowiedz nam na pytanie,
jakie czynniki najbardziej wpływają na Pani / Pana poczucie bezpieczeństwa w ruchu dorogowym?
Oznakowanie poziome i pionowe dróg
zachowanie innych uczestników ruchu drogowego
zmiany organizacji ruchu
częste i wnikliwe kontrole drogowe
budowa nowych dr.óg ( obwodnice, ringi, autostrady)
natężenie ruchu
Kursy, szkolenia

Kurs "Minus 6 pkt" 
Najbliższy 14 maja 2019 r.


zobacz więcej

Najbliższy termin kursu reedukacyjnego: 24. - 25.05.2019 r.


zobacz więcej

Kierowanie ruchem drogowym: 16.05.2019 r.


zobacz więcej

Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego » Nowe Prawo dla Pieszych

Data publikacji: 2015-02-10 11:30:54

,,Nowe Prawo dla Pieszych"


  ZMIANA W PRAWIE O RUCHU DROGOWYM

Art. 11 ust. 4a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o Ruchu Drogowym brzmi: „pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.”

 Mimo, że od wdrożenia przepisu upłynęło już kilka miesięcy to jednak w świadomości pieszych przepis ten tkwi głównie w kontekście ewentualnych kar za nie używanie elementów odblaskowych, a nie w kontekście istotnych korzyści, jakie dla bezpieczeństwa pieszego niesie ze sobą podporządkowanie się nakazowi przez wszystkich pieszych uczestników ruchu drogowego. Używanie odblasków przez pieszego nie zwalnia go od czujności wobec jadących po drodze pojazdów, ponieważ wielu kierujących w pojazdach ma arogancki i lekceważący stosunek do pieszego, który jest najsłabszym uczestnikiem ruchu drogowego.Tymczasem na nieoświetlonych lub niedostatecznie oświetlonych drogach poza obszarami zabudowanymi nadal giną piesi w wypadkach drogowych, a w tej grupie dzieci w drodze do szkoły i ze szkoły.

 

 

 

 

 

 

KAMPANIA INFORMACYJNA

Wdrożenie tak istotnego przepisu, mającego na celu istotną poprawę bezpieczeństwa pieszych na drodze, czyli mniej zabitych i rannych - wymaga prowadzenia kampanii informacyjnej wśród adresatów tego przepisu.Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku dostrzega problem braku szerokiego informowania o nowym przepisie po jego wejściu w życie i dlatego od 1 stycznia 2015 roku przez cały rok będzie prowadził własną kampanie informacyjną w ramach planu realizacji zadań BRD pod nazwą „Pieszy w odblasku – koniecznie!”.

 

 CELE KAMPANII I JEJ ODBIORCY

 Podstawowym celem kampanii informacyjnej jest stosowania się pieszych do nowego obowiązku, a w konsekwencji do poprawy bezpieczeństwa tej grupy uczestników ruchu drogowego. Kampanię informacyjną kierujemy do wszystkich pieszych uczestników ruchu drogowego. Wszelkie działania WORD wobec adresatów kampanii informacyjnej będą realizowane na koszt WORD oraz na koszt podmiotów współpracujących w zakresie realizacji kampanii na podstawie ich ewentualnych własnych deklaracji.

 

REALIZACJA KAMPANII INFORMACYJNEJ

Istotnym elementem realizacji tego zadania będzie organizowanie cyklicznych pogadanek (szkoleń). Praktyczna realizacja tego programu odbywać się będzie z wykorzystaniem stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego w WORD Słupsk.

 

WAŻNE!!!

Każdy uczestnik ruchu drogowego może otrzymać nieodpłatnie opaskę odblaskową oraz broszurę informacyjną ,,Nowe Prawo dla Pieszych" w Dziale Szkoleń WORD Słupsk.

 
Utworzony: 2015-02-10 11:30:54 przez: Monika MICHALAK
Ostatnia modyfikacja: 2015-02-11 10:51:02 przez: Monika MICHALAK